Prawidłowe podnoszenie = eliminacja bólu pleców.
23.10.2023

Ból odcinka lędźwiowego dotyczy co 2 osobę. Najczęściej ból ten pojawia się u osób między 40, a 50 rokiem życia. Dolegliwości te występują najczęściej u osób, które pracują w pozycji siedzącej, prowadzą mało aktywny tryb życia. Podnoszą różne rzeczy w nieprawidłowy sposób. A do tego towarzyszy im nadwaga czy otyłość.

Większość z wyżej wymienionych czynników można wyeliminować samemu podczas codziennego funkcjonowania. Warto skupić się na sobie, już w młodym wieku, aby prowadzić profilaktykę możliwych dolegliwości.

Prawidłowe, ergonomiczne i nieobciążające podnoszenie przedmiotów pozwoli na wyeliminowanie jednego z czynników. Musimy pamiętać iż nasz kręgosłup nie jest stworzony do tego, aby przyjmował na siebie duże obciążenia. Dlatego już przy niewielkiej nadwadze mogą pojawić się bóle.

Inaczej jest ze stawami kolanowymi czy biodrowymi. Nasz organizm zaprojektował je do dużych obciążeń. Dlatego prawidłowe, nieobciążające podnoszenie przedmiotów powinno wyglądać następująco:

  • proste plecy
  • zgięte stawy biodrowe i kolanowe
  • przedmiot blisko ciała
  • napięte mięśnie brzucha

Przy podnoszenie prostujemy kolana, nie zginając kręgosłupa. Co pozwoli nam zapobiegać dolegliwością bólowym kręgosłupa.