Terapia manualna blizny- dlaczego jest tak ważna?
02.04.2024

Jak powstaje blizna?

Ubytek na skórze spowodowany urazem, oparzeniem lub przecięciem (np. chirurgicznym) zostaje nadbudowany tkanka łączną włóknistą w miejscu powstania ubytku.

Blizny mogą przybierać charakter przerostowy (tzw. bliznowce), kiedy ilość tkanki łącznej jest większa niż sam ubytek lub zanikowy np. po trądziku lub ospie.

W jaki sposób terapia manualna może pomóc w opracowywaniu blizn? Po pierwsze- z każdą blizną należy pracować, nawet taką, która pozornie nie daje przykrych dolegliwości. Na skutek przerwania ciągłości skóry, na warstwach głębiej leżących zaczynają tworzyć się nowe połączenia, które z biegiem lat mogą wpływać na to, jak funkcjonuje nasze ciało. Opracowywanie blizn pozwala przywrócić równowagę, pozbyć się skumulowanych napięć i restrykcji tkanki łącznej.

Czy terapia blizny jest bolesna?

Terapia blizny stosowana w naszym gabinecie jest całkowicie bezbolesna i nie daje skutków ubocznych.

Ile terapii będę potrzebować?

Wszystko uzależnione jest od wielkości blizny oraz mechaniki jej powstania. Rozległe blizny mogą wymagać kilku spotkań, jednak mniejsze- nawet jednego.

Kiedy można rozpocząć pracę z blizną?

Aby rozpocząć właściwą pracę z blizną powinna być wygojona, bez szwów. Pierwsze, delikatne techniki można rozpocząć od razu, ale opracowując okoliczne tkanki, a nie samą bliznę.

Na pracę z blizną nie jest nigdy za późno. Świetne efekty terapii można uzyskać także, kiedy poddajemy terapii wieloletnie blizny. Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu 🙂